استوار مثل کوهجاری مثل رود

4 ویژگی اندروید که به تمرکز بهتر شما در محیط کار کمک می‌کند

اگر شما هم در زمان کار بدون دلیل خاصی به صورت مرتب به سراغ گوشی خود می‌روید و تمرکز خود را از دست می‌دهید؛ این نوشته را تا پایان بخوانید تا با 4 ویژگی اندروید که به تمرکز بهتر شما در محیط کار کمک می‌کند آشنا شوید.

آموزشی تاریخ انتشار: ۱۴۰۳-۰۳-۲۴
پیشنهادهایی برای شما

کابل چندکاره (چند سر) آمایا مدل ACD-X30

450,000

کابل لایتنینگ آمایا مدل ACD-L30

190,000

اسپیکر آمایا مدل BD88 PRO

7,400,000

کابل تایپ-C آمایا مدل ACD-C30(2M)

320,000
4 ویژگی اندروید که به تمرکز بهتر شما در محیط کار کمک می‌کند

اگر شما هم در یک روز عادی پیغام‌های زیادی از نرم‌افزارهای مختلف دارید و این پیغام‌ها در طول روز برای شما حواس پرتی ایجاد می‌کند؛ این نوشته را تا پایان بخوانید تا با چند راهکار برای جلوگیری از حواس پرتی و تمرکز بیشتر در زمان لازم به خصوص محیط کار آشنا شوید. این راهکارها در گوشی‌های اندروید به تمرکز بیشتر شما کمک می‌کند.

قابلیت Do Not Disturb که تماس‌ها و پیغام‌های مورد نظر شما را مسدود می‌کند

قابلیت Do not disturb  در گوشی‌های اندروید یکی از چندین مواردی است که برای حفظ تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی در شرایط مختلف به کمک شما می‌آید. با استفاده از این قابلیت شما می‌توانید پیغام‌های نرم‌افزارهای مختلف را مسدود کنید و تنها به موارد اضطراری مجوز عبور بدهید. برای فعال کردن این قابلیت مراحل زیر را دنبال کنید.

 • وارد پنل تنظیمات شوید، به بخش صدا و ویبره بروید و گزینه‌ی Do not disturb را انتخاب کنید.
 • در این صفحه می‌توانید تنظیمات مربوط به این قابلیت را تغییر دهید و آن را فعال کنید.
 • در این قسمت برنامه‌ها و مخاطبین موردنظر خود را مشخص می‌کنید تا در زمان مورد نظرتان پیغام و تماسی از آن برنامه و آن اشخاص دریافت نکنید.
 • حتی شما می‌توانید یک برنامه‌ی مشخص را انتخاب کنید و پیغام‌هایی که نمی‌خواهید از آن برنامه دریافت کنید را هم مشخص کنید.
 • پیشنهاد می‌کنم مجوز ارسال پیغام را تنها به برنامه‌های کاری و مالی بدهید تا کم‌ترین میزان حواس پرتی را داشته باشید.

Do not disturb

تنظیم کردن تایمر برای نظارت بر ساعت استفاده از برنامه‌ها

یکی از کاربردی‌ترین قابلیت‌ها در گوشی‌های اندروید مشخصی کردن زمان برای استفاده از برنامه‌های مختلف است. مشخص کردن زمان استفاده یکی از قابلیت‌های Digital Wellbeing اندروید است. در واقع  با استفاده از این قابلیت شما زمان مورد نظر خود برای استفاده از برنامه‌های مختلف را تعیین می‌کنید تا در طول روز بیشتر به سراغشان نروید و وقت خود را به انجام کارهای مفیدتری اختصاص دهید. برای فعال کردن این قابلیت مراحل زیر را دنبال کنید.

 • وارد تنظیمات شوید، قسمت Digital wellbeing را انتخاب کنید.
 • در صفحه‌ای که باز می‌شود برنامه‌ی مد نظر خود را انتخاب کنید. اگر برنامه‌ی مد نظر خود را پیدا نمی‌کنید؛ نمایش تمام برنامه‌ها را انتخاب کنید و به جستجوی برنامه‌ی مورد نظر خود بپردازید.
 • در صفحه‌ی بعدی که باز می‌شود App Timer را انتخاب کنید تا برای برنامه‌ی انتخاب شده محدودیت زمان استفاده را تعیین کنید.
 • سعی کنید در زمان وارد کردن اطلاعات واقع نگر باشید و حداکثر زمانی که از یک برنامه استفاده می‌کنید را وارد کنید تا بعد از آن دچار مشکل نشوید.

بعد از انجام این تنظیمات؛ شما یک دقیقه قبل از تمام شدن محدویت زمانی تعیین شده هشداری مبنی بر تمام شدن زمان خود دریافت می‌کنید. زمانی که به اندازه زمان تعیین شده از آن برنامه استفاده کنید؛ گوشی شما به صورت خودکار آن برنامه را متوقف می‌کند  و دیگر امکان استفاده از آن را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. محدودیت‌های تعیین شده در ساعت 12 شب مجددا شروع به کار می‌کنند.

مشخص کردن بازه‌ی زمانی برای استفاده از برنامه‌ها

فعال کردن حالت تمرکز

حالت تمرکز یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد اندروید است که در زمانی‌هایی که برای انجام یک کار به تمرکز کامل نیاز دارید بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت شما به صورت کامل برنامه‌های مورد نظر خود را مسدود می‌کنید و دیگر هیچ اعلانی از آن برنامه‌ها نخواهید داشت. یکی از بهترین ویژگی‌های حالت تمرکز جدولی است که می‌توانید ساعت‌ها و روزهای مورد نظرتان را در آن مشخص کنید تا گوشی به صورت خودکار این قابلیت را فعال وغیرفعال کند. با استفاده از مراحل زیر می‌توانید حالت تمرکز را فعال کنید.

 • وارد تنظیمات شوید و به بخش Digital Wellbeing بروید.
 • در این قسما حالت تمرکز یا Focus Mode را انتخاب کنید.
 • از میان لیستی که برای شما باز می‌شود؛ برنامه‌های مورد نظر خود را با ضربه بر روی آنها انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب کردن برنامه‌ها؛ فعال کردن را بزنید.

با انجام مراحل بالا، حالت تمرکز در گوشی شما فعال می‌شود و پس از ساعت مورد نظرتان می‌توانید این قابلیت را به صورت دستی غیرفعال کنید. به همین جهت پیشنهاد می‌کنم تقویم این برنامه را تنظیم کنید تا در زمان‌های مورد نیاز شما به صورت خودکار فعال شود.

حالت تمرکز

فعال کردن حالت سیاه سفید در صفحه نمایش

این یکی از قابلیت‌های اندروید که تمامی رنگ‌ها را از صفحه نمایش شما جدا می‌کند و در نهایت شما به یک صفحه‌ نمایش با ترکیب توسی و مشکی دسترسی دارید. فعال کردن این ویژگی نه تنها تمرکز شما را بالا می‌برد بلکه برای ترک اعتیاد به گوشی هم بسیار تاثیرگذار است از این جهت که زیبایی و رنگارنگی گوشی شما را از بین می‌برد. برای فعال کردن این قابلیت مراحل زیر را دنبال کنید.

 • وارد تنظیمات شوید و به بخش دسترسی (Accessibility) بروید.
 • در صفحه‌ای که باز می‌شود Vision Enhacements یا Collor an motion را انتخاب کنید.
 • در صفحه‌ی بعدی بخشی تحت عنوان تصحیح رنگ یا color correction وجود دارد. وارد این بخش شوید.
 • در صفحه‌ای که باز می‌شود؛ در قسمت بالایی صفحه قابلیت تصحیح رنگ را خاموش کنید.
 • پس از خاموش کردن این قابلیت؛ از میان گزینه‌هایی که در پایین صفحه در اختیار شما قرار می‌گیرد؛ سیاه سفید را انتخاب کنید.

با فعال کردن این قابلیت دیگر در صفحه به جز سیاه و سفید رنگی نمی‌بینید و همین امر باعث می‌شود که گوشی برای شما جذابیت کمتری داشته باشد تا بتوانید در انجام کارهای خود تمرکز کنید.

تلفن‌های همراه یکی از کاربردی‌ترین وسایل در دنیای امروز اما اگر در استفاده‌ی خود از این وسیله مراقبت‌های لازم را انجام ندهیم می‌تواند به یکی از اعتیاد آورترین ابزارها تبدیل شود. بنابراین بهتر است به وسیله‌های قابلیت‌هایی که در خود گوشی قرار گرفته است یا برنامه‌های دیگر از وابستگی بیشتر به این ابزار جلوگیری کنیم. 


جدیدترین مقالات


بروزترین مقالات حوزه تکنولوژی را از پلوار بخواهید